Guranse Tea Polska ogrody Guranse oferta hurtowa sklep detaliczny informacje kontaktowe Nepal - kraina Shangrila

Nepal jest takim miejscem na Ziemi, gdzie panuje wiele różnych klimatów, ludzie zamieszkujący poszczególne części tego kraju mają odmienne zwyczaje, kulturę i języki. Kraina wtulona w majestatyczne Himalaje jest tak nadzwyczajna, że nie może być przyrównana do żadnego innego miejsca na świece. Wysokość, na której znajduje się Nepal rozciąga się od 60 metrów nad poziom morza aż do najwyższego szczytu na Ziemi, a wszystko to na dystansie zaledwie 150 kilometrów, gdzie warunki klimatyczne zmieniają się od subtropikalnych do arktycznych. Bogato zadrzewione lasy, różnorodność ekosystemów, najwyższe pasmo gór na świecie, gęste tropikalne dżungle tętniące życiem dzikich zwierząt, grzmiące wodospadami rzeki, zielone wzgórza i pokryte lodem doliny to obraz najczystszej i najszlachetniejszej przyrody, gdzie tak wiele piękna natura umieściła na tak niewielkim obszarze. Bujne podnóża Himalajów oprócz swojego przepięknego wyglądu posiadają odpowiedni klimat i glebę aby uprawiać pełną gamę herbat, które dzięki swojej wyjątkowej charakterystyce są rozpoznawalne i cenione na całym świece.
strona z gazety strona z gazety Ciekawą charakterystykę regionu oraz wrażenia z podróży do ogrodów Guranse przedstawiono w artykule opublikowanym w amerykańskim piśmie Virginia Living Magazine.
Historia herbaty w Nepalu.
Około 1873 roku pułkownik Gajrj Singh Thapa, wnuk słynnego przywódcy Rana, Jung Bahadur`a odwiedzał rejony indyjskiego Darjeelingu, słynącego z wybornych herbat. Był pod wrażeniem młodych krzewów herbacianych i niezwykle ożywczego naparu, którym był częstowany przy okazji swoich wizyt. Postanowił spróbować swoich sił i wyhodował pierwsze krzewy w swojej rodzinnej prowincji Ilam. Sytuacja mu sprzyjała, ponieważ jego teść, Thapa był gubernatorem generalnym wschodnich ziem Nepalu. Widząc niezwykły potencjał drzemiący w uprawie herbaty, Thapa zgodził się na zagospodarowanie całego podległego mu terytorium przez swojego zięcia, jako `birtha` - czyli dzierżawy wolnej od opłat. Wkrótce powstały dwie pierwsze plantacje: Ilam i Soktim, każda licząca po 103 hektary. W ten oto sposób został zapoczątkowany nepalski przemysł herbaciany. Do połowy XX wieku produkowano jedynie herbaty liściaste o całkowicie ręcznym procesie produkcyjnym (orthodox tea), a ogrody pozostawały pod nadzorem organizacji rządowych.
W 1985 roku odpowiednią dyrektywą usystematyzowano produkcję herbaty tworząc nowe ogrody herbaciane, a całość upraw dzieląc na pięć dystryktów: Jhapa, Ilam, Panchthar, Terhathum i Dhankuta. Wszystkie plantacje, oprócz znajdujących się w Jhapa, usytuowane są na stromych zboczach majestatycznych Himalajów. Kolejne lata przyniosły liberalizację polityki ekonomicznej w Nepalu, co zaowocowało podjęciem pierwszych herbacianych inwestycji przez sektor prywatny. Do 1999 roku powstały kolejne trzy nowe plantacje oraz siedem fabryk przetwarzających drogocenne listki, które dostarczane były na aukcje herbat w Kalkucie. Ogromnym przełomem było również sprywatyzowanie publicznego sektora upraw oraz przyległych fabryk dzięki stosownym ustawom rządowym.
Przez wszystkie lata, od momentu posadzenia pierwszych krzewów, aż po dziś dzień nepalski przemysł herbaciany rozwija się w stabilnych i sprzyjających mu warunkach gospodarczych. Obecnie tereny upraw krzewów herbacianych pokrywają więcej niż dwa tysiące hektarów, a roczna produkcja przekracza dwa tysiące ton, oczywiście jedynie najwyższych gatunkowo herbat. Dzięki unikalnemu charakterowi oraz wspaniałemu smakowi, herbata nepalska zdobywa coraz większe uznanie będąc eksportowaną do coraz większej ilości odbiorców na całym świecie.
Przyglądając się bliżej samym uprawom zauważymy, że większość krzewów jest hybrydami roślin chińskich (camelia sinesis). Uprawy rozciągają się od 1000 do nawet 3000mnpm, co sprawia, że są najwyżej położonymi plantacjami na Ziemi. (Herbaty Guranse pochodzą właśnie z najwyżej położonego ogrodu na całym świecie!). Jak wszystkie ekskluzywne i drogocenne rzeczy, którymi się otaczamy, produkowana jest w niewielkich ilościach. Całość upraw można podzielić na obszary 300 hektarów wciąż pozostających pod nadzorem rządu, 700 hektarów znajdujących się w rękach prywatnych przedsiębiorstw oraz 1200 hektarów upraw w niewielkich, nierzadko rodzinnych ogrodach. Większość małych herbacianych przedsięwzięć zlokalizowanych jest w rejonach Ilam i Panchthar. Ich wkład w rozwój narodowego przemysłu wspierany jest przez organizację HOTPA (Himalayan Orthodox Tea Producers Association). Całkowity wolumen produkcji szacowany jest na 2.045.000kg rocznie. W fabrykach zatrudnionych jest około 600 fachowców, którzy wspierani są pracą przeszło 3000 małych farmerów aktywnie zaangażowanych w zbiory na stromych górskich zboczach. Większość plantacji posiada swoje własne fabryki oraz magazyny, jednakże część z nich, szczególnie te powstały w ostatnich latach nie posiadają odpowiednich maszyn oraz certyfikatów. Zbiory przekazywane są do okolicznych ogrodów, które posiadając odpowiednie urządzenia i wolne moce przerobowe pomagają swoim sąsiadom.
Przemysł herbaciany w Nepalu stał się niezwykle ważną częścią ekonomii i gospodarki państwa. Rolnictwo przyjazne środowisku, w nieskazitelnie czystych warunkach klimatycznych, jest podstawą egzystencji wielu ludzi, którzy dzięki swojej pracy przy produkcji herbaty mogą zapewnić sobie odpowiednie zarobki pozwalające na utrzymanie, leczenie oraz kształcenie swoich dzieci. Co więcej, odpowiednie programy rządowe i finansowanie pozwalają przypuszczać, że uprawa herbaty przyczyni się do dalszego zmniejszenia biedoty w prowincjonalnych częściach kraju, rozwoju eksportu, wzrostu ekonomicznego oraz promowania ekologii i dbałości o środowisko. Jako, że produkcja herbaty efektywnie wpływa na tworzenia miejsc pracy oraz oferuje w dalszej perspektywie polepszenie warunków ekonomicznych w ubogich regionach, powstrzymano masową migrację ludności do terenów miejskich. Sprzyja ona również zatrudnieniu kobiet, które zyskując niezależność finansową mogą wpływać na swój status społeczny i walczyć o równouprawnienie.
Przemysł herbaciany w Nepalu jest całkowicie podporządkowany dbałości o środowisko. Wszystkie działania ukierunkowane są na zachowanie unikalnego ekosystemu Himalajów i nie ingerowaniu w środowisko naturalne zwierząt. Metody produkcji zakładają efektywną utylizację i całkowity zakaz produkcji szkodliwych odpadków czy zanieczyszczeń, zarówno gleby, wody czy powietrza. Rozumie się również przez to całkowicie organiczną produkcję, bez chemikaliów, czy pestycydów. Dobro wszystkich ludzi zatrudnionych przy produkcji herbaty oraz okolicznych mieszkańców jest najwyższym priorytetem, zgodnie z przykazaniami etycznymi, jak również religijnymi.
Kupując herbaty nepalskie, konsumenci aktywnie uczestniczą w rozwoju gospodarczym Nepalu (pieniądze pochodzące ze sprzedaży herbaty inwestowane są w rozwój edukacji, lecznictwa i poprawę warunków mieszkaniowych Nepalczyków), wspierają rozwój równouprawnienia oraz przyczyniają się do popularyzacji ekologicznych praktyk upraw i przetwarzania roślin.

czy wiesz, że ogrody Guranse jako jedyne w Nepalu posiadają następujące certyfikaty?

Certyfikat poświadczający, że uprawy herbaty należą do czystych biologicznie, tzw. organicznych
Certyfikat jakości ISO:9001 gwarantujący najwyższą jakość produkcji


Certyfikat przynależności do prestiżowej amerykańskiej orgaizacji herbacianej
podziel się ze znajomymi pasją do Guranse[Guranse Tea Polska] [Ogrody Guranse] [Oferta Hurtowa] [Sklep Detaliczny] [Informacje Kontaktowe] [Nepal-Kraina Shangrila]

SIKKIM - Aleje Niepodległości 88, 02-585 Warszawa PL; tel:+48 22 844-21-57
http://www.guranse.pl strona dedykowana herbacie wyśmienitej jakości prosto z dachu świata - Nepalu
Znak, nazwa firmy oraz treść niniejszej strony jest prawnie chroniona i nie może być w żaden sposób powielana bez pisemnej zgody właściciela.

odwiedź inne nasze strony:
http://www.herbata.com.pl herbaty on-line, sprzedaż najwyższych gatunkowo herbat z całego świata
http://www.herbaciarnia.com urokliwa herbaciarnia w centrum Warszawy, w której można skosztować oraz kupić importowane przez nas herbaty
http://www.herbata.biz.pl import i dystrybucja herbat, oferta hurtowa dla sklepów specalistycznych
http://www.hemp.com.pl oraz http://www.cannabis.com.pl herbaty ziołowe zawierające spożywczą konopia indyjska (hemp - cannabis)